Uvnitř Babyboxu brněnské Nemocnice Milosrdných bratří v Polní ulici se ocitlo další dítě – holčička. Za historii této schránky na odložené děti v Brně v pořadí třetí. „Holčička je zdravá, říkáme ji Natálka. Váži téměř tři kila, jakmile to bude možné, půjde do nové rodiny,“ uvedla primářka novorozeneckého oddělení NMB MUDr. Ludmila Brázdová. Přesný čas odložení dítěte nebude nemocnice zveřejňovat. Natáčení ani focení dítěte vzhledem k jeho právní ochraně není možné, omlouváme se.

Takzvaný Babybox je schránka, respektive vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit své dítě zcela anonymně a zejména bezpečně bez ohrožení na zdraví či životě, tedy v souladu s platnou státní legislativou.

V Nemocnici Milosrdných bratří Brno je Babybox v provozu od listopadu 2005, jako druhý v Česku. Umístěním dítěte do této schránky je zachován život dítěte a chráněno jeho zdraví, jakožto nejvyšší zájem a nejvyšší hodnota každé živé bytosti. Naplnění projektu občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim v čele s Ludvíkem Hessem se uskutečnilo díky pochopení ředitelství nemocnice a za plné podpory Magistrátu města Brna. Všichni společně si uvědomují cenu každého zachráněného lidského života. Instalace schránek nemá nahrazovat jiné způsoby řešení problémů matek a jejich nechtěných dětí, ale je jen jednou z možností řešení již existujících či plánovaných. Vložení dítěte je umožněno z ulice (konkrétně ulice Polní, vedle vchodu do nemocnice). Otevření dvířek je možné pouze jednou. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37 stupňů Celsia. Uzavřením boxu se spustí zvuková signalizace na novorozeneckém oddělení, jehož personál novorozence neprodleně vyzvedne druhými dvířky zevnitř budovy. Matka má tedy dostatek času nepozorovaně odejít. Následnou sociální péči o novorozence převezmou příslušné orgány. Krytí nákladů na výrobu, instalaci a provoz Baby boxu, které činí 300 000 korun, zajistilo občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim částečně ze sponzorských příspěvků a občanských darů. Projevem občanské solidarity byl i první finanční dar na vybudování brněnského Babyboxu. Schránka rozhodně nezvýší počet odložených dětí, ale jednou z možností, jak pomoci ženám v krajní životní situaci bez poškození zdraví či dokonce úmrtí dítěte.

V minulosti brněnský babybox v Nemocnici Milosrdných bratří zachránil již dvě děti – holčičku, kterou v červnu 2006 přinesla neznámá žena a v poslední chvíli namísto do babyboxu je předala úřednici v kanceláři vedle babyboxu a utekla. Dívka získala jméno Liduška. Osmiměsíčního chlapce vyzvedli z babyboxu v dubnu 2007. V Česku je nyní babyboxů 24.

Mgr. Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí