Vysoký cholesterol je v Česku častým zdravotním problémem. Řekneme si jak na snižování cholesterolu. A co pomáhá na vysoký cholesterol.

Cholesterol – dobrý i špatný

V krvi máme jak špatný cholesterol, tak také dobrý cholesterol. Užívají se také často pojmy jako zlý cholesterol a hodný cholesterol. Zjednodušeně jde říci, že špatného cholesterolu by jsme měly mít málo a dobrého cholesterolu naopak co nejvíce. Na tomto místě je třeba také zmínit, že bez cholesterolu nemůže lidské tělo správně fugnovat.

Jak se pozná, že mám vysoký cholesterol?

Mnoho lidí se ptá, jak se vlastně pozná, že mají vysoký cholesterol. Pozná se to pomocí rozboru, kdy se změří jak špatný cholesterol, tak dobrý cholesterol. Vždy by se měl brát zřetel také na poměr mezi těmito cholesteroly. Lékař tedy odebere krev a v laboratoři se vyhodnotí cholesterol hodnoty a lékař vám pak řekne co a jak.

Snižování špatného cholesterolu

Když se snažíme o cholesterol snížení, tak je třeba upravit náš životní styl. Roli hraje jak výživa, tak také pohybová aktivita a stres. Pohybová aktivita by měla být každý den alespoň 1 hodina, bohatě postačí dynamická chůze. Občas můžete zařadit ježdění na kole nebo jízdu na kolečkových bruslích. Velkou roli hraje také stres, takže se snažte pomalu odbourávat z vašeho života.

Úprava stravy při zvýšeném cholesterolu

Pokud vám byl objeven zvýšený cholesterol, tak se musí nasadit cholesterol dieta. Vyřazují se potraviny, které v sobě mají hodně cholesterolu. Mezi takové potraviny s hodně cholesterolem patří například vajíčka, ale i další potraviny. Obecně bude strava zdravější a budete se držet zásad zdravé výživy.