Příušnice patří mezi obávaná onemocnění. Řekneme si jak poznáte příušnice.

Příúšnice

Příúšnice dostaly svůj název díky tomu, že postihují příúšní žlázu. Příušnice se objevují více u malých dětí, ale mohou být postiženi i dospělí. Horší průběh je většinou u dospělých osob. Příušnice už nejsou tak rozšířené díky tomu, že existuje očkování, které je součástí trojkombinace. Přesto se v Česku příušnice stále objevují.

Příúšnice a inkubační doba

Jak už jsme si řekly mohou se objevit i příušnice u dospělých. U mužů je tam riziko neplodnosti, i když neplodnost se projeví opravdu málo kdy. Ale určité riziko tam prostě je. Inkubační doba příušnic je dlouhé zhruba 2 týdny neboli 14 dní. Inkubační doba je tedy poměrná dlouhá.

Jak poznat příušnice?

Mezi projevy příušnic patří nastupujicí horečka, typická je také bolest uší nebo za ušima. Nikdy není dobré příznaky podceňovat a raději zajít za lékařem. Uvnitř článku příušnice příznaky jsou pak rozebrány podrobněji i další symtomy, příznaky a znaky příušnic.

Léčení

Někdy se při léčení využívá, že se nechají příušnice odeznít bez léčby. Vždy je však nutné řádné vyšetřené u lékaře, který rozhodne o diagnóze a také o léčbě. Někdy pomáhají chladivé obklady. Příušní žláza se někdy může zvětšit opravdu výrazně a je úpně nalitá.